Jakie są rodzaje piór w wycieraczkach samochodowych?

Kupno wycieraczek samochodowych jeszcze 10-15 lat temu nie przedstawiało sobą żadnych trudności. Było bowiem niewiele możliwości wyboru wycieraczek w sklepach motoryzacyjnych. Dziś jest inaczej. Przede wszystkim trzeba dobrać właściwy rodzaj piór wycieraczek. Jak tego dokonać?

Rodzaje piór wycieraczek samochodowych

Obecnie wśród różnych piór wycieraczek samochodowych wymienia się pióra klasyczne, nazywane stelażowymi, jak i pióra płaskie, pióra hybrydowe oraz tzw. bananki, tj. pióra bezstelażowe.

Pióra klasyczne to pióra stelażowe, pasujące do starszych samochodów. Mogą być wyposażone w spoiler, który polecany jest dla właścicieli pojazdów, którzy często jeżdżą poza miastem, ponieważ spoiler kreuje aerodynamiczny docisk wycieraczki do szyby.

W nowych samochodach fabrycznie montowane są pióra bezstelażowe. W ruchu miejskim najlepiej sprawdzą się pióra bez spoilera, a w autach poruszających się po autostradach lepszym wyborem będą pióra płaskie ze spoilerem.

W pojazdach typu premium sprawdzają się doskonale hybrydowe wycieraczki, łączące w sobie zalety obu rodzajów piór – stelażowych i płaskich. Dociskają się one wraz z pędem powietrza do szyby i mają bardzo dobre właściwości w zakresie wycierania, podczas jazdy po mieście.

Jak dokonać wyboru?

Przy kupowaniu nowych piór do wycieraczek samochodowych trzeba sprawdzić zalecenia producenta pojazdu w tym zakresie. Musimy wiedzieć jaki rodzaj i markę piór zastosować. W dobrych sklepach oferujących pióra wycieraczek do pojazdów mechanicznych, często prowadzone są statystyki najczęściej wybieranych zestawów dla danego modelu i marki auta.

Znaczenie przy wyborze ma także styl wykorzystywania samochodu. Jeśli kierowca dużo jeździ samochodem, na autostradach, gdzie rozwija duże prędkości, będzie potrzebował innych piór wycieraczek, niż kierowca poruszający się po terenach miejskich.

Odpowiednie pióra wycieraczek samochodowych wpływają bezpośrednio na dobrą widoczność kierowcy oraz pozwalają na zachowanie idealnej przejrzystości szyby, bez zarysowań, które zawężają krąg widzenia. Dlatego trzeba je wybierać z dużą uwagą.